fbpx

440 rocznica lokacji Zamościa

„Zamość miasto idealne”

Rok 2020 to wyjątkowy rok dla mieszkańców Zamościa. Niebawem odbędą się obchody jubileuszowe. Główne wydarzenia związane z 440 leciem Zamościa zaplanowane są na 12-14 czerwca bieżącego roku. Klub Sportowy „Agros”Zamość jest dumny że był, jest i będzie cząstką historii „hetmańskiego grodu”.

Kustosz Muzeum Zamojskiego dr Jacek Feduszka pisze: „Miasto Zamość zrodziło się z potrzeby i idei”. Lokalizacja, była ważnym elementem na drodze do ukształtowania się Zamościa. Jan Zamoyski, człowiek o szerokich horyzontach myślowych oraz wielkich ambicji, był twórcą i pomysłodawcą założenia miasta Zamość. Początkiem tych działań było wystawienie aktu lokacyjnego, czyli najstarszego znanego pergaminowego dokumentu opisującego założenie miasta. Dokument lokacyjny został podpisany „(…)10 kwietnia 1580 roku przez Jana Zamoyskiego. Akt ten rozszerzał działania, na które zezwolił król Stefan Batory w dokumencie z 11 lutego 1580 roku. Akt lokacyjny podpisany przez Kanclerza 10 kwietnia w folwarku Jarosławiec, był podstawą organizacji budowanego od podstaw miasta oraz jego przyszłego funkcjonowania.”

Zainteresowanych historią powstawania naszego pięknego miasta zapraszamy do lektury tekstu autorstwa dr Jacka Feduszki (kustosz Muzeum Zamojskiego). Całość można przeczytać na stronie: www.zamosc.pl.

308 komentarzy “440 rocznica lokacji Zamościa”

Komentarze są wyłączone.