fbpx

Historia

Klub od początku działał jako stowarzyszenie. Do rejestru Stowarzyszeń i Związków Urzędu Wojewódzkiego został wpisany 23 października 1976 r. Na pierwszym posiedzeniu założyciele wybrali władze nowego klubu. Prezesem został Władysław Zubala.
Jako pierwsza działalność rozpoczęła sekcja kolarska, gdzie pod okiem trenera Zbigniewa Makary rozpoczęło treningi 31 zawodników. Grupy treningowe działały w Biłgoraju, Hrubieszowie i Zamościu. Po pół roku od formalnego rozpoczęcia działalności kolarze odnieśli pierwszy duży sukces. W wyścigu przełajowym o puchar KS „Start” wśród seniorów zwyciężył Jan Serafin z Biłgoraja, a drużynowo również wygrał „AGROS”.
Sekcja sztangistów początkowo trenowała w Sali gimnastycznej Technicznej Szkoły Wojsk Lotniczych. Druga grupa zorganizowana została przy Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Lubyczy Królewskiej. Zajęcia prowadzili Leszek Bażant i Zbigniew Ziemiński.
Grupę lekkoatletów trenował Janusz Kawałko. Już w pierwszym roku działalności sukcesem zakończył się występ Zygmunta Klimczuka, który wygrał Rejonową Spartakiadę Młodzieży. 30-osobowa grupa łuczników pod wodzą Jana Stempla nawiązała współpracę ze Szkołą Rolniczą, na terenie której prowadzono treningi i skąd rekrutowała się większość zawodniczek. W 1976 r. w klubie powstała również sekcja szachów. Trenerem był początkowo Adam Wójtów, którego w 1977 r. zastąpił Aleksander Nalepa.
W początkowym okresie działalność klubu była finansowana ze składek członkowskich, a w następnej kolejności z dotacji funduszu rozwoju kultury fizycznej, przedsiębiorstw, jednostek spółdzielczych, związków zawodowych i Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych oraz środków Totalizatora Sportowego. Klub handlował także materiałami i sprzętem sportowym.
W 1977 r. „AGROS” wzbogacił się o kolejną, szóstą sekcję – jeździecką, prowadzoną przez Annę Marzec. Jej członkowie zajęli się bardziej rekreacją, niż wyczynowym uprawianiem sportu. Cztery lata później z powodu wysokich kosztów utrzymania i braku wymiernych wyników sportowych zlikwidowano tę sekcję.
Już w pierwszych latach istnienia klubu poważne sukcesy zaczęli odnosić kolarze i łucznicy. Wśród lekkoatletów trenowanych przez Stanisława Jachimczuka, Franciszka Palkę, Stanisława Lisa i Marka Kucharskiego czołówkę stanowili Anna Busko, Zofia Aleksandrowicz i Zygmunt Klimczuk.
W 1981 roku WLKS „AGROS” wzbogacił się o sekcję zapasów, przejętą z Klubu Sportowego „Hetman”. Jej trenerem został Ryszard Radliński. Ważnym wydarzeniem 1984 r. było wybudowanie torów łuczniczych przy hali OSiR w Zamościu. W tym samym roku zabłysnął wielki talent Sławomira Cielicy, w chodzie sportowym. W 1986 r. „AGROS” popadł w tarapaty finansowe i szukając nowych źródeł finansowania powrócono do pomysłu prowadzenia działalności gospodarczej. Założono sklep sportowy oraz Zakład Remontowo – Budowlany. Od 1988 r. w sekcji łuczniczej regularne treningi rozpoczęli chłopcy, co później doprowadziło do ich dominacji nad dziewczętami. Jesienią została reaktywowana sekcja podnoszenia ciężarów. Treningi prowadził Andrzej Duma, a odbywały się one w hali OSiR. Rok 1989 to początek znakomitej kariery biegaczki Doroty Grucy.
Początek lat 90. owocował w liczne sukcesy sportowców „AGROSu”: zapaśników Damiana Miechowicza i Piotra Dudka, łuczniczek Beaty Wiater – Osoby i Katarzyny Krzyżak, lekkoatletów Doroty Grucy, Renaty Borzęckiej i Sławomira Cielicy. W 1992 roku lekkoatleci awansowali do II ligi, głównie dzięki wynikom chodziarzy i biegaczek. Ponadto ważne zmiany nastąpiły w klubie, który stracił dwie pierwsze litery ze skrótu WLKS, stając się Klubem Sportowym „AGROS” w Zamościu. Prezesem został wybrany Konrad Firek, a jego zastępcami Janusz Waśko i Agata Żerdzicka. W tym samym roku sekcję szachową wraz z zawodnikami przekazano do „Technika Zamość”, a trzy lata później zlikwidowano sekcję podnoszenia ciężarów. Potem przez krótki czas przy „AGROSIe” skupiła się młodzież uprawiająca trójbój siłowy, a jej asem był Andrzej Engel, rekordzista świata w wyciskaniu sztangi leżąc. Po kilku latach również i ta sekcja, ze względu na małą liczbę ćwiczących, przestała istnieć.
Druga połowa lat 90. obfitowała w znakomite wyniki zawodników „AGROSu”. Przykładem mogą być złote medale Doroty Grucy zdobyte podczas MP Seniorów w biegu na 5 km w 1995 r. oraz na 10 km w latach 1995, 1996, 1998 i 1999. Sukcesy odnosili przedstawiciele wszystkich sekcji; lekkoatleci: Diana Ciećkiewicz, Anna i Aleksandra Kot, Anna Momot, Wioletta Spychalska, Radosław Jędrzejewski i Tomasz Smolarczyk; zapaśnicy: Łukasz Łoś, Piotr Dudek, Piotr Nieznanow, Mariusz Łoś, Tomasz Bujak, Jakub Topolski, Przemysław Humaniak, Rafał Duda, Zenon Garbaty, Wojciech Machałek i Grzegorz Siemko; łucznicy: Michał Fedorowski – Gawryś, Michał Duda, Piotr Mozola Paweł Skwarek, Łukasz Pominkiewicz, Michał Dzik, Robert Grochal oraz kolarz Radosław Wasilewski.
W 2000 r. w klubie zawiązano kobiecą sekcję zapasów. Sportowe osiągnięcia tego roku trudno wymienić. Wystarczy powiedzieć, że zawodnicy „AGROSu” zakończyli sezon zdobywając 20 medali z różnych kruszców, a klub należał do najprężniej rozwijających się w kraju. W nowe stulecie „AGROS” wchodził jako klub o ustalonej, wysokiej renomie. Jako członek Zrzeszenia LZS, skupiającego ponad 400 klubów, został w 2001 roku sklasyfikowany na drugim miejscu w Polsce. Natomiast we współzawodnictwie młodzieżowym z dorobkiem 548,5 pkt. uplasował się na 23. miejscu w kraju na 2233 sklasyfikowanych klubów.

Na 2001 rok przypadł jubileusz XXV-lecia KS „AGROS”. Uczczono go w lutym 2002 uroczystą wieczornicą w Klubie Garnizonowym. Przybyło ok. 500 gości, dla których koncertował Reprezentacyjny Zespół Wojska Polskiego. Ustabilizowała się sytuacja finansowa klubu. Ważnym wydarzeniem było objęcie przez Zamojską Korporację Energetyczną SA roli sponsora strategicznego klubu.
W 2001 roku lekkoatleci awansowali do I ligi seniorów, a ich młodsi koledzy zajęli czwarte miejsce w I lidze juniorów. W kadrze olimpijskiej znalazło się pięciu lekkoatletów „AGROSu”. Dorota Gruca zdobyła złoty medal na 10000m i srebrny na 5000 m w Mistrzostwach Polski Seniorów oraz wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w Półmaratonie. Na MP Juniorów Mirosław Sądej wywalczył brąz w biegu na 400 m oraz złoto w sztafecie 4×400 m na ME Juniorów.
Początek nowego stulecia był szczęśliwy również dla kolarzy „AGROSu”. Nie lada wyczynu dokonał Radosław Wasilewski wygrywając VII OOM w Kaliszu i zdobywając tytuł Mistrza Polski Juniorów Młodszych.
Był to kolejny rok dobrej passy sekcji łuczniczej. Drużyna w składzie: Michał Fedorowski – Gawryś, Piotr Mozoła i Paweł Skwarek zajęła drugie miejsce podczas Halowych MP Seniorów i na MP Młodzieżowców w Zamościu. Ich młodsi koledzy wywalczyli złoty medal w drużynie na Halowych MP Juniorów Młodszych w Nowej Rudzie. Dzięki tym osiągnięciom KS „AGROS” zajął drugie miejsce w Systemie Współzawodnictwa Sportowego Młodzieży w Łucznictwie. Duży sukces odniósł Grzegorz Wróbel, który na VII OOM w Poznaniu wywalczył złoty medal. Startował również na ME Kadetów, gdzie w drużynie powtórzył sukces.
W 2001 roku zamojscy zapaśnicy kontynuowali sukcesy z poprzednich lat. Mariusz Łoś zdobył srebro na MP Juniorów i brąz w Międzynarodowych MP Juniorów. Został również powołany do Kadry Narodowej Juniorów, a na MŚ Juniorów, zajął 9. lokatę. W Międzynarodowych Mistrzostwach Kadetów pierwszy był Wojciech Machałek w kategorii 56 kg, a trzeci Łukasz Korona. Na VII OOM w Opolu Marcin Bojarczuk zdobył brązowy medal. Zawodnicy „AGROSu” na Międzynarodowych MP w Mysłowicach wywalczyli wiele medali (2 złote, 1 srebrny i 2 brązowe). Zapaśniczki „AGROSu” wywalczyły Mistrzostwo Makroregionu (4 złote medale, 2 srebrne). Do Kadry Olimpijskiej „B” awansował Mariusz Łoś, a do Kadry „C” Wojciech Machałek.

W roku 2002 w Kadrze Narodowej Juniorów znalazł się Mirosław Sądej (400 m), w Kadrze Seniorów Dorota Gruca (maraton), a w kadrze olimpijskiej „C” Przemysław Bobrowski i Aleksandra Jakubczak (biegi średnie), Radosław Jędrzejewski (skok w dal) oraz Tomasz Smolarczyk (400 m). W I lidze juniorów „AGROS” zajął czwarte miejsce na szesnaście drużyn, zaś w I lidze seniorów jedenastą pozycję na szesnaście drużyn.
Rok ten jest pamiętny dla sekcji kolarskiej, której zawodnik „AGROSu” po raz pierwszy wystartował na torze. Na MP w Kolarstwie Torowym w Żyrardowie Radosław Wasilewski zajął 10. miejsce. Natomiast podczas MP w Kolarstwie Górskim Jarosław Blaszka w Wyścigu Juniorów Młodszych zdobył srebrny medal. W tej samej kategorii Barbara Galan uplasowała się na 10. miejscu.
W roku 2002 wielu łuczników zostało powołanych do reprezentacji kraju. W Kadrze Olimpijskiej znalazł się Piotr Mozola, w Kadrze Narodowej Seniorów Michał Fedorowski – Gawryś i Łukasz Pominkiewicz, w Kadrze Narodowej Juniorów Agata Nowosad i Rafał Ciupa, zaś w Kadrze Narodowej Kadetów Michał Dzik, Grzegorz Wróbel i Adam Mielniczuk. Na MP Juniorów w Prudniku w kategorii juniorów młodszych Wróbel zdobył złoty medal, a wspólnie z drużyną wywalczył srebro. Na OOM we Wrocławiu drużyna w składzie: Wróbel, Ciupa i Duras zdobyła srebrny medal, a indywidualnie w kategorii juniorów młodszych srebrne medale wywalczyli Wróbel i Nowosad. W kategorii juniorów drugi był Dzik. Na MP Seniorów drużyna w składzie: Dzik, Wróbel i Skwarek uplasowała się na 5. miejscu. Pierwszoligowa drużyna „AGROSu” uplasowała się na 5. miejscu wśród dziewięciu drużyn. Znaczącym osiągnięciem Wróbla były dwa rekordy Polski, zdobyte w hali w kategorii seniorów i juniorów w drużynie.
Również w następnym roku zapaśnikiem odnoszącym największe sukcesy był Mariusz Łoś. Na MP Juniorów w kategorii 54 kg wywalczył złoto, a na MP Seniorów był trzeci. Polski Związek Zapaśniczy powołał go do Kadry Narodowej Juniorów i Seniorów, a w ME Juniorów zajął 8 miejsce. Pozostali zapaśnicy również nie próżnowali. Na Młodzieżowych MP zdobyli trzy medale, a drużynowo „AGROS” zajął drugie miejsce. „AGROS” w 2002 roku został sklasyfikowany na XVII miejscu w Polsce, wśród ponad 2200 klubów.

W roku 2003 Katarzyna Kita odniosła jeden z największych sukcesów w historii „AGROSu” – z wynikiem 66 m 8 cm została Mistrzynią Europy Juniorów w rzucie młotem. W kraju na MP Juniorów w Zamościu Kita wywalczyła złoty medal, a na MP Seniorów w Bielsku Białej była trzecia. W rankingu PZLA i redakcji dziennika „Sport” wygrała konkurs na Najlepszą Juniorkę 2003 roku.
Dorota Gruca startowała w wielu maratonach i półmaratonach za granicą, m.in. w Niemczech i USA, a na MP Seniorów w półmaratonie zdobyła złoty medal. Spore sukcesy odnosili również chodziarze: T. Ostrowski na dystansie 50 km wywalczył brązowy medal MP seniorów, A. Bubiński zdobył brązowy medal w kategorii juniorów młodszych w chodzie na 10 km oraz tytuł wicemistrzowski na IX OOM w Gdańsku. Na Młodzieżowych MP w Białej Podlaskiej zwyciężyła W. Spychalska, a A. Koper była trzecia na 10 km. Trzecie miejsce zajął również dyskobol D. Malinowski na MP Juniorów z wynikiem 54 m 19 cm oraz na VII Ogólnopolskich Igrzyskach Zrzeszenia LZS. Do Kadry Olimpijskiej „C” zostali powołani: W. Spychalska w chodzie i D. Malinowski w rzucie dyskiem. W I lidze seniorów Drużynowych MP „AGROS” uplasował się na 10. miejscu.
Rok 2003 był dla sekcji kolarskiej zdecydowanie lepszy od poprzedniego. Kolarze wywalczyli dla klubu 41,33 pkt. Pojawili się również młodzi utalentowani zawodnicy. Na MP w Kolarstwie Torowym, odbywających się w Kaliszu, Radosław Wasilewski wywalczył brązowy medal w wyścigu na 3000m, uzyskując czas 3:41:72 i tym samym zapewnił sobie członkowstwo w Kadrze Narodowej Juniorów w Kolarstwie Torowym. Niedługo potem na Torowych ME Juniorów w Moskwie na dystansie 3000 m na dochodzenie uplasował się on na 13. pozycji. Startował również w Mistrzostwach Świata.
Rok 2003 nie był dla łuczników „AGROSu” tak udany, jak poprzednie. Jednak wielu zawodników zachowało status reprezentanta kraju. Na MP Juniorów G. Wróbel zdobył srebrny medal. Później startował w ME w Salonikach, gdzie drużynowo reprezentacja Polski zajęła 5. miejsce. Zawodnik ten znalazł się również w kadrze olimpijskiej.
Rok 2003 przyniósł nadzieję na wyjazd Mariusza Łosia na Igrzyska Olimpijskie do Aten w 2004 roku. Mimo zdobycia przez niego tytułu Wicemistrza Polski w kategorii 55 kg i zdobycia złotego medalu na MMP w stylu klasycznym nie udało się, bowiem kierownictwo związku postawiło na Mistrza Świata w tej kategorii wa­gowej – Dariusza Jabłońskiego. Do większych sukcesów sekcji zapaśniczej należy zaliczyć złoty medal Sylwii Bujak i brązowy Rafała Szuwary na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży.

Rok 2004 był rokiem olimpijskim. Kilkoro zawodników starało się osiągnąć minimum olimpijskie, jednak udało się to tylko Annie Jakubczak. W olimpijskim finale biegu na 1500 m zajęła ona 7. miejsce. Natomiast na MP Seniorów na 1500m zdobyła złoty medal, tak jak Dorota Gruca na dystansie 10 km. Srebro wywalczyła Katarzyna Kita w rzucie młotem. Takim samym wynikiem zakończył się jej start w pchnięciu kulą w Młodzieżowych MP. Na tych samych zawodach chodziarka Wioletta Spychalska wywalczyła złoty medal, a Marcin Sądej na 800 m i Aleksandra Jakubczak na 1500 m zdobyli brązowe medale. Na MP Juniorów Piotr Kuśmirek w biegu na 110 m p. pl. wywalczył złoto, a chodziarz A. Bubiński był drugi.
W kolejnym roku kolarze „AGROSu” nie odnieśli tak znaczących sukcesów, a jedynym medalem wywalczonym w zawodach wyższej rangi był brązowy medal z MPJ ze startu wspólnego zdobyty przez Radosława Blaszkę.
Sezon 2004 był dla łuczników znacznie lepszy od poprzedniego, co przełożyło się na liczbę zdobytych punktów (95,27) i szóstą lokatę w Polsce wśród 47 sklasyfikowanych klubów. Znaczącym osiągnięciem łucznika Arkadiusza Greszty było zdobycie srebrnego medalu na OOM. Zawodnik ten trzykrotnie poprawiał rekord Polski Kadetów. Marcin Kłoda na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych wywalczył aż dwa złote medale i czterokrotnie ustanawiał rekordy Polski Kadetów. Uczestniczył też w Mistrzostwach Europy i Świata Juniorów.

Rok 2005 przyniósł kolejne sukcesy młodej i bardzo utalentowanej Katarzynie Kicie, która zdobyła srebrny medal MP Seniorów w rzucie młotem, a na Młodzieżowych MP zdobyła medale w dwóch konkurencjach: srebro w rzucie młotem i brąz w pchnięciu kulą. Srebrny medal MP Seniorów wywalczyła Anna Jakubczak. Sztafeta męska 4×400 m w składzie: Radosław Podgajny, Kamil Fijałkowski, Daniel Karwina i Paweł Dubas wywalczyła złoto. Do osiągnięć lekkoatletów w sezonie 2005 należy zaliczyć 7. miejsce w biegu na 1500 m Anny Jakubczak oraz 13. w maratonie Doroty Grucy podczas MŚ w Helsinkach. Ponadto Dorota triumfowała w maratonie w Salt Lake City. Pierwszoligowy zespół seniorów uplasował się na dziewiątym miejscu.
W 2005 roku, mino licznych startów, kolarzom „AGROSu” nie udało się zdobyć medalu w zawodach wyższej rangi, a dorobek punktowy sekcji wyniósł 46 pkt. Warto odnotować, że na Mistrzostwach Europy Juniorów w wyścigu ze startu wspólnego uczestniczyła Barbara Gałan.
Ten rok był jeszcze lepszy dla łuczników, a dorobek punktowy (131) i medalowy był znacznie większy niż w roku poprzednim. Marcin Kłoda z Radosławem Orszewskim wywalczyli cztery złote medale na odległościach. Ponadto Kłoda na OOM na odległościach wywalczył trzy srebrne krążki, a drużynowo brąz. Jakub Grucz na OOM indywidualnie i drużynowo zajął trzecie miejsce. Piotr Leśniak na OOM wywalczył brąz w drużynie, podobnie jak Radosław Orszewski podczas Mistrzostw Polski Juniorów. W Pucharze Europy brązowy medal w drużynie wywalczył Radosław Orszewski, a indywidualnie był czternasty. Zespół mężczyzn w I Lidze Seniorów uplasował się na V miejscu. Marzeniem klubu jest wychowanie medalisty olimpijskiego i jest bardzo prawdopodobne, że podczas najbliższych igrzysk w Pekinie któryś z łuczników to marzenie spełni.
Znacznie gorzej wiodło się zapaśnikom w 2005 roku. Zdobyli 101 pkt., a większymi sukcesami mógł poszczycić się jedynie Mariusz Łoś, który wywalczył złoty medal na MMP i srebrny na MP Seniorów. Startował on również na Uniwersjadzie, co było pierwszym krokiem w kierunku wywalczenia sobie miejsca w reprezentacji na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie.

Rok 2006 obfitował w wiele ważnych imprez sportowych. W Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy Seniorów „AGROS” reprezentowały biegaczka Anna Jakubczak i miotaczka Katarzyna Kita. Te same zawodniczki podczas Mistrzostw Polski Seniorów zdobyły srebrne medale, a Katarzyna Kita dodatkowo złoty na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski. Sztafeta Juniorów 4×400 m w składzie: Daniel Karwina, Paweł Dubas, Radosław Cieplak i Kamil Tusiński zdobyła brązowy medal Mistrzostw Polski Juniorów. Zespół juniorów zajął IX miejsce w zawodach finałowych I ligi juniorów, a po zawodach regionalnych ligi juniorów sezonu 2006/2007 plasuje się na VI miejscu w Polsce. Natomiast seniorzy startujący również w I lidze zajęli XI miejsce. Dorota Gruca startując w maratonie w Osace zajęta VI miejsce, uzyskując rezultat 2:29,50, co jest najlepszym wynikiem tamtego roku w Polsce.
Największym wydarzeniem w sekcji zapasów było zdobycie przez Mariusza Łosia złotego medalu i tytułu Mistrza Polski Seniorów w wadze 55 kg. Podczas OOM srebrny medal zdobyła Patrycja Kiecana, a brązowy Katarzy­na Jurkiewicz. Natomiast na Mistrzostwach Polski Juniorów brązowy medal zdobył Łukasz Kadamus, a srebrny Sylwia Bujak. Ta sama zawodniczka wywalczyła brązowy medal podczas Mistrzostw Polski Seniorek. Także z Mistrzostw Polski Juniorów w sumo reprezentanci „AGROSu” przywieźli dwa medale: Sylwia Bujak – złoty i Piotr Buczyński – brązowy. Ponadto Sylwia zdobyła tytuł Mistrza Polski Seniorów w tej dyscyplinie.
To był znakomity rok także dla łuczników. Podczas Halowych Mistrzostw Polski w Łucznictwie złote medale zdobyli Marcin Kłoda i drużyna „AGROSu”, w skład której – oprócz niego – wchodzili Jakub Gucz i Piotr Leśniak. Na Halowych Mistrzostwach Europy Juniorów Kłoda startując w zespole zajął V miejsce. Rozegrane w Zamościu Mistrzostwa Polski Juniorów dały tytuł mistrzowski Jakubowi Guczowi. Na poszczególnych odległościach Jakub Gucz i Marcin Kłoda zdobyli łącznie 7 medali. Jednak największy sukces łucznicy odnieśli podczas rozegranych w Warszawie Mistrzostw Polski Seniorów. Drużyna w składzie: Grzegorz Wróbel, Marcin Kłoda, Patryk Kołtun i Jakub Gucz zdobyta zloty medal. W zawodach I ligi seniorów zespól „AGROSu” uplasował się ostatecznie na IV miejscu, co jest najwyższą lokatą w historii startów w tej klasie rozgrywkowej.
Wśród kolarzy, w roku jubileuszowym, najlepiej radził sobie Adrian Frańczuk. Podczas Mistrzostw Polski Juniorów ze startu wspólnego zajął V miejsce, a startując w zawodach Pucharu Świata Juniorów w Kolarstwie zajął zespołowo wraz z zawodnikami „Mostostalu Puławy” I miejsce, za co przyznano mu klasę Mistrzowską Międzynarodową.

Nie sposób nie wspomnieć o sponsorach z tamtego okresu: Zamojska Korporacja Energetyczna SA, „Zamojskie Zakłady Zbożowe” oraz firma „Animex-Pasze”. Nie można też nie wspomnieć o pomocy finansowej udzielonej przez Krajowe Zrzeszenie, Radę Wojewódzką i Radę Powiatową Zrzeszenia LZS. Warto dodać, że klub z powodzeniem sięga po środki z Unii Europejskiej.

Rok 2007 był kontynuacją medalowej serii Doroty Grucy. Biegaczka zdobyła srebrny medal Mistrzostw Polski seniorów w biegu na 5000 m. Do tego dołożyła jeszcze złoto w półmaratonie. Znów druga w rzucie młotem była Katarzyna Kita, która wystąpiła ponadto na Uniwersjadzie w Bangkoku. Z mistrzostw Polski juniorów z medalem wróciła chodziarka Lucyna Chruściel. Na mecie chodu na 10 km zameldowała się na drugiej pozycji. OOM zakończyła się dorobkiem trzech medali. Swój talent w biegach krótkich objawili Małgorzata Kołdej (drugie miejsce na 100m) oraz 400-metrowiec Andrzej Jaros (również srebro). Trzeci w chodzie sportowym na 10 km był Tomasz Wiater i w nagrodę otrzymał miejsce w kadrze Polskiej na ME juniorów młodszych. Ten sam zawodnik w sezonie halowym wyróżnił się złotym medalem Mistrzostw Polski w swojej kategorii wiekowej. W łucznictwie międzynarodowe sukcesy odniósł Marcin Kłoda. Wraz z kolegami z reprezentacji zdobył brązowy medal Halowych Mistrzostw Świata juniorów. Podczas MŚJ, tyle że na torach otwartych, Kłoda również był trzeci. W czempionacie Starego Kontynentu Marcin Kłoda dorzucił brązowy krążek w drużynie. w młodszej kategorii wiekowej – kadetów – taki sam kolor medalu w imprezie tej samej rangi zdobył w drużynie Mateusz Kossowski. Na arenie krajowej można wyróżnić złoty i srebrny medal Marcina Kłody podczas MP juniorów, a także brązowy krążek młodzieżowych MP drużyny Agrosu. W polskich zapasach swoją pozycję umocnił Mariusz Łoś. Został mistrzem Polski w kat. 55 kg, a w dodatku zaliczył debiut w mistrzostwach Europy seniorów. W gronie młodzieżowców wyróżnił się Łukasz Kadamus. Z MP, zarówno w stylu klasycznym jaki wolnym wrócił z dwoma brązowymi medalami. W młodszych kategoriach wiekowych wyróżniały się zapaśniczki. Patrycja Kiecana zajęła drugie miejsce podczas OOM, natomiast Justyna Pomarańska przywiozła brąz z MP juniorek. Kiecana dobrze prezentowała się rywalizacji międzynarodowej. Dzięki zwycięstwu w turnieju w Berlinie otrzymała powołanie do kadry na Mistrzostwa Europy kadetek. Punktowy dorobek we współzawodnictwie dzieci i młodzieży w roku 2007 wyniósł 616 pkt., co zapewniło Klubowi pierwsze miejsce w województwie lubelskim i 18 miejsce w ogólnym rankingu na 2944 sklasyfikowane kluby.

W roku 2008 na pierwszy plan wysuwa się udział trzech zawodniczek Agrosu Zamość w igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Anna Jakubczak-Pawelec (odpadła w eliminacjach biegu w 1500 m), Izabela Kostruba (rezerwowa w sztafecie 4×400 m) i Dorota Gruca (30. miejsce w maratonie) ustanowiły niepobity do dziś rekord frekwencji zawodników naszego klubu w najwyższej sportowej imprezie świata. W przypadku Grucy warto jeszcze wspomnieć o 7. miejscu, jakie ta zawodniczka zajęła podczas Pucharu Europy w Annecy. rywalizacja odbywała się na dystansie 5000 m. Podczas Mistrzostw Polski seniorów w Szczecinie (4-6 lipca) Katarzyna Kita zdobyła brązowy medal w rzucie młotem z wynikiem 66,52 m. Anna Jakubczak-Pawelec ukończyła finałowy bieg na 1500 m na trzeciej pozycji. Jej czas to 4:17.72 min. Warto odnotować pierwszy istotny sukces Pawła Fajdka. Podczas mistrzostw Polski juniorów podopieczny trenera Jolanty Kumor zdobył złoty medal w rzucie młotem. W tej samej konkurencji trzeci był Bartłomiej Błachowski. Fajdek dzięki medalowi pojechał na Mistrzostwa Świata juniorów, gdzie zajął czwarte miejsce. Podczas OOM Mateusz Stefaniec jako jedyny zawodnik klubu stanął na podium. Podopieczny trenera Roberta Późniaka zdobył jednak medal z najcenniejszego kruszcu na dystansie 1500 m. Podczas Mistrzostw Polski w zapasach na podium stawali dwaj przedstawiciele stylu klasycznego. Kamil Kozina zdobył złoto, natomiast Łukasz Kadamus brąz. Ten drugi zawodni, podobnie jak rok wcześniej, sięgnął także po brązowy medal w stylu wolnym. Medalowy hat-trick zapaśniczek Agrosu podczas mistrzostw Polski juniorek. Szczególne powody do zadowolenia po występie w Siedlcach miały: Katarzyna Jurkiewicz (srebro w kat. 72 kg), a także brązowe medalistki Patrycja Kiecana (kat. 67 kg) i Wioletta Kozina (51 kg). Dla łuczników rok 2008 przyniósł straty dla Marcina Kłody w Pucharze Świata i dla Rafała Makowskiego w halowym Pucharze Europy. W gronie młodzieżowców wyróżnili się Marcin Kłoda i Jakub Gucz – złoty i srebrny medal na otwartych torach. Zespół seniorów zajął zaś doskonałe trzecie miejsce w ekstraklasie łuczniczej.