fbpx

Wyniki Jubileuszowego Biegu Wokół Twierdzy Zamość!

W dniu 02 maja 2023 r. o godzinie 12:30 uliczkami zamojskiej starówki, wystartowały pierwsze biegi dzieci i młodzieży. Start Biegu Głównego rozpoczął się o godz. 14:20, uczestnicy do przebycia mieli dystans pięciu kilometrów.

WYNIKI

RELACJE

ezamosc.pl/

TVP Lublin

roztocze.net/pl/1

roztocze.net/pl/2

powiatzamojski.pl/

lubiehrubie.pl/

zamosc.naszemiasto.pl/

kurierlubelski.pl/

radiozamosc.pl/

Organizatorami Biegu było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu oraz Klub Sportowy „Agros” Zamość.

Historia Biegu sięga roku 1927, gdy w Poniedziałek Wielkanocny (18.04.1927r.) odbył się bieg na przełaj dookoła twierdzy (3600 metrów) z udziałem 52 zawodników. Bieg rozgrywany był tradycyjnie w ten świąteczny dzień do 1939 roku. 15 maja 1932 roku odbył się Bieg Okrężny na Około Zamościa (4,5 km) o nagrodę przychodnią WKS. Start i meta była zawsze przed schodami Akademii Zamojskiej, a trasa ulicami: Lubelską, Obwodową w okolicy „Mickiewiczówki”, ścieżką wzdłuż toru kolejowego do prochowni, Szczebrzeską i Akademicką. Po 75 latach w 2014 roku tradycja biegów została wznowiona. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem był Krzysztof Pszenniak – działacz LZS.

Celem Biegu Wokół Twierdzy Zamość jest popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży na terenie miasta Zamość i powiatu zamojskiego oraz popularyzacja biegania jako najbardziej dostępnej formy rekreacji, przypomnienie idei biegów Wokół „Twierdzy Zamość”, promocja walorów Miasta Zamość, Zamojszczyzny i Lubelszczyzny, uczczenie obchodów Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.

Wydarzenie rozpoczęło się biegami dla dzieci i młodzieży na dystansach 300 m, 600 m i 800 m. Następnie odbył się Bieg Główny Kobiet i Mężczyzn, gdzie zawodnicy zmierzyli się na dystansie 5000 m. Po zakończonym biegu odbyła się uroczysta dekoracja zawodników, której dokonali: W imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Pana Jarosława Stawiarskiego Pan Mariusz Tłuczek Kierownik Delegatury, Starosta Zamojski Pan Stanisław Grześko, Prezydent Miasta Zamość Pan Andrzej Wnuk, Dyrektor Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Zamość Pan Łukasz Gajdecki, w imieniu senatora Pana Jerzego Chróścikowskiego Pan Grzegorz Cymiński, Radny Miasta Zamość Pan Piotr Błażewicz oraz zastępca dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zamościu Pani Magdalena Magryta.

Głównymi sponsorami Biegów byli:

Głównymi Organizatorami Biegu są: Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu oraz Klub Sportowy „Agros” Zamość.

SPONSORZY

  • Ministerstwo Sportu i Turystyki
  • Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie
  • Urząd Miasta Zamość
  • Starostwo Powiatowe w Zamościu

37 komentarzy “Wyniki Jubileuszowego Biegu Wokół Twierdzy Zamość!”

Komentarze są wyłączone.