fbpx

IX Bieg Wokół Twierdzy Zamość – wyniki

W dniu 2 maja 2022 roku na Rynku Wielkim w Zamościu odbył się IX Bieg Wokół Twierdzy Zamość. Organizatorami Biegu było Powiatowe i Miejskie Zrzeszenie LZS w Zamościu oraz Klub Sportowy „Agros” Zamość. Od godziny 13:00 uliczkami zamojskiej starówki rozpoczęły się biegi dzieci i młodzieży. Start Biegu Głównego rozpoczął sie o godz. 15:00, uczestnicy do przebycia mieli dystans czterech kilometrów.

Fot.: Patryk Czerwieniec

W przeddzień Biegu otrzymaliśmy bardzo przykrą wiadomość o śmierci Pana Krzysztofa Pszenniaka, organizatora, sędziego głównego i spikera wielu imprez rekreacyjnych i sportowych w Zamościu, w tym Ogólnopolskiego Biegu Wokół Twierdzy Zamość. Śmierć Pana Krzysztofa została uczczona minutą  ciszy  przed Biegiem Głównym.

Historia Biegu sięga roku 1927, gdy w Poniedziałek Wielkanocny (18.04.1927r.) odbył się bieg na przełaj dookoła twierdzy (3600 metrów) z udziałem 52 zawodników. Bieg rozgrywany był tradycyjnie w ten świąteczny dzień do 1939 roku. 15 maja 1932 roku odbył się Bieg Okrężny na Około Zamościa (4,5 km) o nagrodę przychodnią WKS. Start i meta była zawsze przed schodami Akademii Zamojskiej, a trasa ulicami: Lubelską, Obwodową w okolicy „Mickiewiczówki”, ścieżką wzdłuż toru kolejowego do prochowni, Szczebrzeską i Akademicką. Po 75 latach w 2014 roku tradycja biegów została wznowiona. Głównym pomysłodawcą i inicjatorem był Krzysztof Pszenniak – działacz LZS.

Celem Biegu Wokół Twierdzy Zamość jest popularyzacja biegów przełajowych wśród dzieci i młodzieży na terenie miasta Zamość i powiatu zamojskiego oraz popularyzacja biegania jako najbardziej dostępnej formy rekreacji, przypomnienie idei biegów Wokół „Twierdzy Zamość”, promocja walorów Miasta Zamość, Zamojszczyzny i Lubelszczyzny, uczczenie obchodów Dnia Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja.

Wydarzenie rozpoczęło się biegami dla Dzieci i Młodzieży na dystansie 300 m, 400 m i 600 m. Następnie odbył się Bieg Główny Kobiet i Mężczyzn, gdzie zawodnicy w przedziale wiekowym 18-76 lat zmierzyli się na dystansie 4000 m. Tegoroczny rekord biegu na 4 km wyniósł 11:21 min. Po zakończonym biegu odbyła się uroczysta dekoracja zawodników, której dokonali: Wicemarszałek Województwa Lubelskiego Michał Mulawa, Radny Sejmiku Wojewódzkiego Arkadiusz Bratkowski, Starosta Zamojski Stanisław Grześko oraz Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

254 komentarze “IX Bieg Wokół Twierdzy Zamość – wyniki”

Komentarze są wyłączone.